تبلیغات
قناری رسمی قم Official Qom Canary - بیماری های قناری و راه درمان ان
 
تلفن تماس:09121512193
قناری رسمی قم Official Qom Canary
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

بیماری آسم:

علائم: این بیماری تمامی علایم بیماری سرماخوردگی را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهی نیز تنفس پرنده همراه با صدا می باشد.
درمان: دو قطره ید خوراكی را در ۲۸ گرم آب نوشیدنی حل كرده و روزی سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جای پرنده باید گرم باشد. میتوان كمی بخار اكالیپتوس نیز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما این بخار نباید زیاد باشد زیرا موجب خفگی پرنده خواهد شد. این درمان باید تا بهبودی كامل پرنده ادامه یابد . با افزایش آثار بهبودی باید درمان نیز با فاصله انجام شود. تغذیه پرنده نیز باید مقوی باشد.
مخلوط شیر با نان همراه با دو یا سه قطره روغن ماهی بسیار مفید است. استفاده از سبزی تازه هم خوب است.

عفونت استرپتوکوکی ( streptococcus infections )

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نیز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونتهای ویروسی و یا سایر بیماری ها پرنده را ضعیف کند بعنوان یک میکروب فرصت طلب موجب بیماری میگردد . اکثرا در طول دوران جنینی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می گردد. به ندرت نیز در پرندگان مسن تر ایجاد بیماری می کند در بین پرندگان و پستانداران مشترک می باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهمیت کمتری دارد .
علائم بیماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ایجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی - آندوکاردیت وجتاتیو بر روی دریچه های قلب - تورم مفاصل - لنگش و بالاخره آبسه کف پایی . گاهی میکروب وارد خون شده و در طی یک یا دو روز موجب مرگ سریع همراه با عوارضی همچون افزایش تعداد تنفس در ساعات پایانی عمر پرنده - پف کردن - اسهال و بستن چشم ها می شود . در قناری ممکن است تلفات خیلی زیاد باشد . بعضی وقت ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزایش تحرک می شود و به نظر هیجان زده می آید , به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و یا ضربه و خونریزی داخلی تلف می گردد .

كنه قناری:

برای پی بردن به وجود كنه در قناری باید هر چند وقت یكبار تمام بدن قناری را از نزدیك بررسی كرد. كنه پرنده های ضعیف را مورد حمله قرار میدهد. این جانور بسیار ریز است و با آزمایشهای سطحی نمیتوان به وجود آن پی برد. در صورتی كه كنه خود را در زیر بالهای قناری پنهان كرده باشد با دست زدن به بدن پرنده ، قناری ناراحت شده و عكس العمل شدیدی از خود نشان میدهد.
كنه قناری فقط شبها در موقع تاریكی قناری را راحت میگذارد و از بدن آن دور می شود. برای پی بردن به وجود آن در قناری ، باید شب هنگام یك پارچه سفید بسیار تمیز را روی قفس قناری بكشید و صبح خیلی زود قبل از طلوع آفتاب آنرا بردارید. زیرا كنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناری حمله می كند و شروع به مكیدن خون قناری می نماید. اگر این پارچه سفید را به دقت نگاه كنید میتوانید كنه ها را كه به اندازه یك دهم میلی متر هستند و به رنگ قرمز می باشند را ببینید.
درمان: برای از بین بردن كنه ها از روی پارچه باید آن را در محلول قوی كلراكس Chlorax فرو ببرید و یا با یك اطوی بسیار داغ روی پارچه را اطو كنید. برای از بین بردن كنه روی بدن قناری باید از داروی مخصوص ضد كنه یا داروی د.د.ت استفاده نمایی.
داروی ضد كنه یا ضد شپشه باید با دقت به تمام بدن و زیر بالهای قناری مالیده شود و پرنده را به یك قفس تمییز و ضد عفونی شده منتقل كرد و قفس آلوده را با آب بسیار داغ شتشو داده سپس با استفاده از داروی د.د.ت آنرا ضد عفونی كرد.
ضد عفونی كردن پرنده باید صبح زود انجام شود تا در هنگام شب كه پرنده سر خود را بین بالها قرار میدهد دچار مسمومیتی نشود. ضد عفونی كردن قفس نیز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا این حشرات موذی از مخفیگاه های خود بیرون آمده باشند.

لیستریوز( listeriosis )

این بیماری دراثر باکتریی بنام لیستریامونوسیتوژنز بوجود آمده و در بسیاری از انواع پرندگان و پستانداران ایجاد عوارض می کند . ولی در بین پرندگان , قناری نسبت به این بیماری حساس تر است . انسان نیز نسبت به این باکتری حساس بوده و گاهی دچار مننژیت می شود . معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بیماریزا می گردد . خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده های رایج حساس می باشد و به سرعت از بین می رود . این بیماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت یک تا دو روز می شود . در مواقعی که دوره بیماری طولانی تر می شود , عوارض عصبی مانند لرزش و پیچش گردن و فلجی نیز بروز می کند .

طاسی:

این پیشامد را نمیتوان جزء بیماریها برشمرد زیرا ریزش پرهای قناری كه معمولا در اوایل زمستان پیش می آید در اثر سوء تغذیه و نرسیدن بعضی مواد معدنی به پرنده بوجود
میآید.
درمان: مالیدن وازلین گلیسیرین بر روی سر پرنده. اما بهترین دارو لوسیون پ.ث.ف می باشد . این دارو علاوه بر ضد عفونی داخلی پرنده برای سرعت رشد پرهای قناری نیز بسیار مفید است. از هویج رنده شده و سبزیجات تازه نیز باید حداقل هفته ای دو بار به پرنده داده شود.

بیماری اریزیپلاس ( erysiplas )

این بیماری در اثر باکتریی به نام اریزیپاوتریکس ایجاد می شود .خوک و بوقلمون حساس ترین حیوانات نسبت به این باکتری می باشند ولی در قناری نیز این بیماری مشاهده می شود . در انسان نیز گاهی این باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی موجب واکنشهای موضعی می شود . جوندگانی مثل موش یا حشرات گزنده نیز می توانند عامل بیماری را منتقل کنند . معمولا باکتری به طور آزاد در خاک مرطوب و یا آب های راکد کم عمق وجود داشته ئ تکثیر پیدا می کند . در مجموع این بیماری برای قناری خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طریق دهان است . معمولا علائم بیماری شامل بی اشتهایی - کز کردن - ضعف و اسهال سبز متمایل به زرد می باشد که خیلی سریع منتهی به مرگ می شود .

ورم زیر شكم:

علت: این بیماری در اثر مصرف غذاهای تحریك كننده و یا خوردن غذاهای فاسد و مانده تولید می شود . در این بیماری زیر دل پرنده ورم می كند و رنگ پوست موضع ورم كرده در موارد خفیف آن بی رنگ و در موارد سخت و شدید آن تیره مایل به سیاهی است.
درمان: قرار دادن پرنده در قفس تمیز و گرم و دور از صداهای مزاحم . باید به قناری ترید شیر با نان كه مقداری كربنات دوبیسموت در آن ریخته شده باشد داده شود. اگر این بیماری همراه با یبوست نیز باشدباید اول یك قطره روغن زیتون به حلق پرنده چكانده شود. همین كه آثار بهبودی در پرنده مشاهده شد باید یك شربت مقوی مانند شربت هیپوفسفیت به آب آشامیدنی پرنده اضافه كرد. در این موقع دادن تخم كلم خیس كرده كه دانه خشخاش روی آن پاشیده شده باشد برای قناری بیمار غذای مناسبی است.

بیماری های مایکوپلاسمایی ( mycoplasmosis )

عامل آن مایکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گیرد و فاقد دیواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محیط های کشت آزمایشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محیط بسیار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محیط خارج از بدن موجود زنده از بین می رود . بدین خاطر برای انتقال این بیماری نیاز به تماس نزدیک بین پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این میکروب از طریق تخم نیز منتقل شده و در بین آنها ایجاد مرگ و میر می کند . معمولا برای بیماریزا شدن نیاز به عوامل مستعد کننده ای مثل سایر ویروس ها و باکتری ها دارد . علائم بیماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبریزش از چشم و بینی تورم مزمن ملتحمه چشم و سینوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نیز موجب افزایش مرگ و میر می گردد .

غش و بیهوشی:

این حالت بیشتر برای پرندگانی به وجود می آید كه عادت به زندگی با انسانها را ندارند و اغلب در موقع تغییر قفس از ترس مبتلا به غش می شوند. بعضی اوقات نیز در اثر یك ضربه ناگهانی و شدید و یا بر اثر تابش مستقیم نور شدید و یا آفتابزدگی پیش می آید. این حالت بیشتر در موقع تولك و یا در روزهای خروج از تولك اتفاق می افتد. بنابراین بهتر است پس از دوران تولك برای تعویض و جابجایی قفس قناری دقت زیادی شود.
درمان: اگر حالت غش برای قناری اتفاق افتاد باید به ملایمت آب سردی به روی سر و گردن قناری پاشید و سپس اطراف قفس را پوشانید و آنرا در جای نسبتا گرمی قرار داد تا به تدریج قناری به حال عادی باز گردد. در بعضی موارد ممكن است غش موجب بروز آثاری چون فلج پا یا بال قناری گردد در این موارد باید فورا یك قطره الكل رقیق طبی در حلق قناری چكانید كه اغلب نتیجه مطلوبی میدهد. همواره باید سعی كرد تا مانع بروز عواملی كه میتواند موجب بروز غش در قناری شود را برطرف كرد زیرا تكرار غش در نوبتهای بعدی بسیار خطرناك هستند.

زخم پا :

این بیماری در اغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساییده شدن كف پای آنها كه دارای پوستی بسیار نازك است به چوبهای نشیمن سفت و مدور بوجود می آید. بهتر است چوب نشیمن قناریهای جوان دارای رویه ای مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود. در موارد بروز زخم پا باید در وسط رویه چوب نشیمن شیاری ایجاد كرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگیری كرد. در صورت بی توجهی به این بیماری ، زخم پای پرنده به میخچه تبدیل شده و بتدیرج اعصاب انگشتان پرنده از كار می افتند .
زخم پا در اثر رعایت نكردن نظافت قفس قناری نیز بوجود می آید . كثافات موجود در قفس به كف پای قناری چسبیده و با از بین بردن قشر خارجی پوست پای پرنده موجب تولید زخم میگردد. در بعضی مواقع نیز پشه ها باعث تورم و زخم پا و ساقهای قناری می شوند كه در چنین مواردی باید شبها به دور قفس قناری پشه بند كشید.
درمان: برای معالجه زخم پای پرنده باید محل زخم را با آب نیم گرم شست و ید بسیار رقیق به آن مالید. درمان این بیماری مانند درمان فلس پای می باشد.

بیماری درد چشم:

این بیماری مسری می باشد و باید پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا كرد. چشم درد میتواند به علت سرماخوردگی و یا تماس چشم پرنده با چوب نشیمن كثیف یا چیزهای آلوده و یا به علت یك بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید نسبت به آن بی اعتنا بود.
علایم: جراحات پلك ها ، خارج شدن مایع و قی از چشمها ، پلك های بهم چسبیده.
علل بیماری: جریان هوا ، اتاق پر دود ، میكروب
مداوای بیماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهای آنتی بیوتیك
روش دیگر اینكه چشم پرنده را با استید بوریكی كه برای چشم انسان تهیه كرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد . میتوان به جای آن نیز یك قطره روغن كرچك به چشم پرنده بریزید كه جانشین خوبی برای آرژیرول می باشد.
روش دیگر : ابتدا چشم قناری را با یك قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریك شست و شو داده سپس روغن پنسیلین مخصوص چشم را به چشم پرنده بمالید. این كار چند روز باید ادامه یابد.

عفونت روده:

علایم : پاشیده شدن فضله به بیرون در حالیكه به رنگ سبز می باشد .
مداوای بیماری: گرما ی محیط نگهداری پرنده بیمار بین ۳۰ تا ۳۲درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چای معمولی ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم های ویروسی ، استفاده از انتی بیوتیك ها یا سولفونامید مؤثر است.

اسهال:

علایم: فضله آبكی ، كثیف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهایی و بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف.
علل بیماری: ترس و هیجان ، جریانات متغییر هوا ، تغییرات شدید دما ، خوراك فاسد.
همچنین مصرف غذاهای مانده و كثیف توسط پرنده می باشد مانند دانه های كپك زده و مانده. آب كثیف و سبزیهای ترشیده یا مرطوب.

چاقی:

علایم: سنگینی ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شدید ، وجود مشكلاتی در موقع تولك
علل چاقی: تغذیه غلط ، وجود بیش از اندازه دانه های پر چربی مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه كتان در رژیم غذایی قناری
مداوای چاقی: تغذیه پرنده با خوراك هایی همچون ارزن ، میوه و سبزی . پرواز دادن پرنده در محیطی همچون پاسیو یا اتاق به صورت روزانه
توجه : مبارزه با چاقی قناری توسط گرسنگی دادن با آن امری اشتباه است كه میتواند مشكلات جدی ای را برای پرنده به همراه داشته باشد.

بیماریهای پا :

علایم : ظاهر شدن لایه سخت بر روی پا و انگشتان ، وجود پینه در پاها و توجه بیشتر پرنده به ناحیه پاها
علل بیماری: رعایت نكردن بهداشت در محل نگهداری پرنده مخصوصا كثیف بودن میله های نشیمن پرنده
مداوا: پینه ها را باید با آب گرم و یا محلول بابونه با احتیاط شتشو داد و سپس به میزان كم پماد كامازول یا پنی سیلین مالیده شود. كف قفس پرنده نیز باید مخلوطی از ماسه و خاك قرار داده شود.

جذام پرنده:

علایم: تنگی نفس ، اسهال ، تب ، كم اشتهایی ، فلج ، گرفتگی عضلات ، تورم پلكها ، و در نهایت تلف شدن پرنده پس از چند روز
علل بیماری: این بیماری ویروسی می باشد و قابل انتقال از سایر حیوانات خانگی و وحشی
مداوای بیماری: دور كردن پرنده از سایر حیوانات

آبله قناری:

علایم: وجود نقطه های كوچك سفید و زرد رنگ بر روی سر و سینه ، زیر بالها و روی انگشتان پرنده. تنگ نفس شدید ، خارج شدن مایع لزج از بینی ، ظهور جوش های سفید بر روی زبان و داخل منقار.
علل بیماری: این بیماری ویروسی می باشد و قابل انتقال از سایر حیوانات
مداوای بیماری: در این مورد بهتر است از واكسن های پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا پرنده استفاده شود . تمییز نگهداشتن محل نگهداری پرنده.

بیماری كوكسیدین:

علایم بیماری: سستی ، كم اشتهایی ، اسهال
علل بیماری : این بیماری ویروسی می باشد. قدرت تكثیر این ویروس در تابستهای گرم و مرطوب در محل نگهداری پرنده كه نظافت در آن رعایت نشود ، زیاد است. وجود این ویروس را با آزمایش فضله پرنده میتوان دریافت.
مداوای بیماری: اضافه كردن سولفونامید یا فوراسولیدون به آب آشامیدنی پرنده بیمار.

گرفتگی مجرای تخم گذاری پرنده:

علایم: قناری ماده با پرهای پف كرده بی تحرك می ماند و معمولا پس از چند ساعت تلف خواهد شد.
علل : احتمالا پرنده قادر به دفع تخم آماده از مخرج نمی باشد. ماده های جوان اغلب دچار این ناراحتی می شوند. در بعضی مواقع نیز پوسته تخم تشكسل نشده و موجب این عارضه می شود.
مداوای بیماری: مالیدن یك قطره خوراكی مایع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتیاط اطراف مخرج.
توجه: هیچگاه نباید پوسته تخم را به طرف داخل بدن پرنده فشار داد.

بیماری میلبه:

علایم : خواب ناآرام ، تمییز كردن و جستجوی دائم پرها ، ضعیف شدن پرنده.
علل بیماری : وجود جانور كوچكی به نام میلبه قرمز (شپشك) . این بیماری قابل انتقال از سایر پرندگان به یكدیگر است. میلبه به دو صورت است : میلبه قرمز كه تنها شب ها به پرنده حمله می كند و میلبه كیسه هوا كه ساكن در پرهای پرنده می باشد.
مداوای بیماری : محل نگهداری پرنده باید توسط حشره كش های مخصوص اسپری شود. پرنده نیز به غیر چشم و منقارش میتواند در معرض مستقیم اسپری قرار گیرد.

نرمی استخوان:

علایم : در این بیماری بیشتر پاها ، انگشتان و بالهای پرندگان جوان دچار نرمی و كجی میگردد .
علل بیماری : كمبود ویتامین ها مخصوصا ویتامین D
مداوای بیماری : استفاده از ویتامینD ، ویگانتول (Vigantol ) یا تریگانتول (Trigantol) .
نرمی استخوان:
این بیماری در جوجه قناری هایی دیده می شود كه پدر و مادر آنها در اتاق های تاریك و بدون استفاده از اشعه مستقیم آفتاب و هوای تمیز و آزاد نگهداری می شوند.
علامت: علائم این بیماری عبارت است از بی حسی و معیوبی پا یا بال جوجه كه بدون اراده و اختیار او به این طرف و آن طرف كشیده می شود. این بیماری متاسفانه قابل درمان نمی باشد. پدر و مادر چنین جوجه ای را باید فورا به قفس مخصوص پرواز بازگردانید و قفس آنها را در معرض تابش اشعه آفتاب قرار داد و از حمام و ورزش بسیار استفاده كرد. با رعایت شرایط گفته شده و بهداشت قفس و تغذیه این بیماری برطرف خواهد شد.

تولكی:

علایم : در این بیماری پرنده ، پر ریزانش را به طور طبیعی ظرف مدت چهار تا شش هفته انجام نداده و پر ریزان كاملی نیز ندارد. پرهای پرنده بیمار ، شكننده و بدون جلا هستند.
علل بیماری: تغذیه غلط
مداوای بیماری : استفاده از داروی آویزانول (Avisanol ) یا ویتالینو _ كول (Vitalino – quell ) در آب آشامیدنی. به جای استفاده از آب لوله كشی نیز از آب مقطر استفاده شود. استفاده از مولتی ویتامین نیز در آب آشامیدنی میتواند نافع باشد.

عفونت استافیلوکوکی ( staphylococcus infection )

مهمترین گونه بیماریزای این باکتری استافیلوکوکوس اورئوس می باشد. باکتری های موجود در این خانواده درهمه جا از جمله گرد و غبار موجود در هوا پراکنده هستند . اکثر پرندگان سالم نیز در سطح پوست یا مخاط دستگاه تنفس یا گوارش یافت می شود و بعنوان یک باکتری عفونت زای فرصت طلب مطرح می باشد که در شرایط مستعد بیماریزا می گردد . جراهات پوستی و استرسهای طولانی از عمده ترین عللی است که باکتری را بیماری زا می کند . این میکروب نسبت به خشکی محیط مفاوم بوده و بدین ترتیب مدتها می تواند خارج از بدن موجود زنده بطور فعال باقی بماند . معمولا بیماری بطور انفرادی بروز کرده و بندرت همه گیر می شود . بسته به شرایط مختلف علائم بیماری بسیار متفاوت می باشد یکی از بزرگترین مشکلاتی که این میکروب ایجاد می کند افزایش تلفات جوجه ها در هنگام خروج از تخم و یا چند روز بعد از آن می باشد که معمولا در اثر عدم پاکیزگی لانه ها و یا استفاده نا صحیح و بی رویه آنتی بیوتیکهای مختلف در قناری ماده ( بعنوان پیشگیری کننده از بیماری های مختلف ) رخ می دهد . در این حالت عدم جذب کیسه زرده و یا تورم ناحیه ناف دیده خواهد شد .حالت دیگر ناشی از ورود باکتری به خون می باشد که موجب خمودگی - بی اشتهایی - ژولیدگی پرها و پف کردن و در نهایت مرگ می شود .گاهی افتادن بند های انگشتان پا و یا ناخن آنها بعلت عفونت به این باکتری می باشد . برخی مواقع عوارض عصبی از جمله لرز - برگشتن سر به طرف عقب و تشنج نیز قبل از مرگ دیده می شود . در حالاتی که عفونت از طریق خون و یا زخم پوستی به مفاصل برسد مومجب تورم و تجمع چرک فیبرینی در آنها شده و در مراحل پیش رفته موجب عفونت استخوان ها نیز می گردد . مواقعی که عوامل مستعد کننده و یا زخمهای پوستی حضور داشتته باشند این باکتری موجب تورم جلد همراه با چرک می شود و در ناحیه کف پا ایجاد آبسه کرده و سبب پادرد و لنگش می گردد .

یبوست:

علایم : در این بیماری پرنده با پرهای پف كرده به گونه ای بی تفاوت در قفس می نشیند و سعی در دفع فضله می كند بدون آن كه نتیجه ای بگیرد. پرنده رفتاری شبیه به بیماری گرفتگی مجرای تخم گذاری از خود نشان می دهد. از دیگر علائم میتوان به كمی اشتها ، سستی و بیحالی و دفع فضولات با زحمت زیاد همراه با تكان دادن خود و وجود رنگ سیاه در فضولات پرنده و خشك بودن آن اشاره كرد.
علل بیماری: مصرف خوراك مانده و تغذیه از اشیاء غیر مجاز
مداوای بیماری : مالیدن روغن خوراكی مایع به مخرج پرنده . چكاندن یك قطره روغن كرچك یا روغن پارافین مایع در منقار پرنده . تغذیه پرنده با میوه و سبزیجات .
غذای پرنده باید ترید شیر خام با نان تست و مقدار زیادی كاهو باشد كه البته این غذا نباید بیشتر از دو ساعت در قفس پرنده باشد زیرا فاسد میگردد. اضافه كردن مقدار بسیار كم سولفات دومنیزی به آب آشامیدنی پرنده .

بیماری تورم عفونی پیش معده ( infections proventriculitis )

این بیماری در اثر باکتری درشتی به نام مگا باکتر که به خانواده لاکتو باسیلاسه تعلق دارد بوجود می آید و در قناری - فینچ - مرغ عشق و برخی طوطی های کوچک دیده شده است . بیشتر مواقع این باکتری در طول دوران تولید مثل و پرورش جوجه ها مسئله ساز می شود ولی تقریبا همیشه با یک عامل مستعد کننده مثل تراکم زیاد یا سوء تغذیه همراه است . تنها نشانه بیماری از دست دادن تدریجی و بسیار آهسته وزن بدن است بطوری که طی مدت دوازده تا هجده ماه پرنده را از پا در می آورد عامل بیماری از طریق فضولات در محیط پخش می شود و از راه خوراکی سایرپرنده ها را مبتلا می کند . در کالبد گشایی زخم یا تورم پیش معده در ناحیه اتصال آن با سنگدان قابل مشاهده است که می تواند همراه یا بدون خونریزی باشد .

بیماری لاغری و تحلیل رفتن قناری:

در این بیماری بیشتر جوجه های جوان بین سنین ۵ هفتگی تا ۱۲ هفتگی مبتلا می شوند.
علایم: قناری بیمار به سرعت و در مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت قسمت عمئه گوشت بدن خود را از دست میدهد. علایم ظاهری این بیماری افسردگی و بیحالی پرنده ، چشمانی بی فروغ و بی رنگی نوك و پاها نیز می باشد . گاهی هم حالت لرزیدن در آن دیده می شود. پرنده بیمار با حالتی متشنج خود را به طرف آب و غذا می رساند كه این حالات نشان میدهد كه پرنده دچار دردهای شدید درونی است و هر وقت از این حالت رها شود به خواب عمیقی فرو می رود.
علت بیماری: هنوز كاملا مشخص نشده ولی بیشتر علت آنرا در اثر كثیف بودن مواد غذایی و نارسایی آن میدانند.
مداوا: چنین پرنده ای را باید فورا از پرندگان دیگر جدا نمود. ابتدا یك قطره روغن كرچك یا روغن زیتون به حلق پرنده چكانده شود و بعد تمام دانه های سفت و خشك از قفس او خارج شده و به جای آن دانه های خیس كرده گذارده شود و بعد از آن ترید نان وشیر درست كرده و نصف زرده تخم مرغ سفت پخته را در آب خوب مخلوط نموده و به روی آن چهار یا پنج قطره شربت خولان (خلیان) (Gomme Arabique) و مقدار كمی دانه خشخاش بپاشید و از داروهای ضد عفونی مصرف داخلی مانند شربت Dianimol و یا ت.ث.پ ده قطره در آب آشامیدنی پرنده بیمار بریزید.
قفس پرنده بیمار نیز روزها باید در معرض تابش اشعه آفتاب قرار گیرد و شبها هم دور و اطراف قفس كاملا پوشانیده شود. گرم بودن جای این پرنده از مراحل اولیه معالجه او می باشد.
چنانچه بعد از ۴۸ ساعت آثار بهبودی در بیمار مشاهده شد دیگر احتیاجی به استفاده از داروهای ضد عفونی نیست ولی به جای آن 5 قطره از مخلوطی كه گفته می شود در آب او بریزید: اسید سولفوریك معطر (Aromatic Sulphuric Acid ) ، جنتیانا (Gentiana ) ، و كلمبو (Colombo) كه به میزان مساوی از هر كدام مخلوط شده و سپس 5 قطره از آن در آب آشامیدنی پرنده ریخته شود.

تنفس صدا دار:

این بیماری به دو علت بوجود می آید: ۱- تغییرات شدید و ناگهانی دما ۲- تغذیه از دانه های كثیف و آلوده به گرد و فضولات خود یا قناری های دیگر.
علامت این بیماری تنفس با صدا و با منقار نیمه باز است . در عین حال نفس بریده بریده می باشد.
درمان: استفاده از شربتهای سینه و داروهای ضد سرفه و مخلوط كردن یك قاشق چایخوری الكل طبی رقیق با دو قطره گلیسیرین در آب آشامیدنی پرنده .
و یا حل كردن یك قرص قابل حل ۵۰ میلیگرمی ترامایسین در یك فنجان آب و ریختن آن در جای آب پرنده است. این محلول برای برونشیت ، سرما خوردگی و اسهال پرنده نیز مفید است.

عفونت با باکتری ای کولای ( e.coli infection )

عامل این بیماری اشرشیاکولای است و بین بسیاری از گونه های پرندگان مشترک بوده و باعث بیماری میشود . برخی از انواع آن قدرت بیماریزایی شدیدی دارند و سایر انواع آن در تحت شرایط خاص مانند همراه شدن با شایر بیماریهای ویروسی و باکتریایی و یا شرایط بد نگهداری همراه با استرس های زیاد بیماریزا می گردند .
علائم بیماری بسته به حاد بودن و یا تحت حاد بودن بیماری متفاوت است . در صورتی که باکتری وارد خون شود , موجب کز کردن پرنده و مرگ سریع او می گردد ولی اگر باکتری در اندامهای مختلف جایگزین شود موجب عوارض متفاوتی می گردد . گاهی اوقات وارد دستگاه تنفس شده و عوارض تنفسی می دهد که معمولا ناشی از تهویه بد محل نگهداری پرنده و گرد و خاک زیاد می باشد اگر در مفاصل موضعی شود تورم مفصل و پادرد ایجاد می کند . در صورتی که وارد مجرای تخم شود موجب چسبندگی تخم و عفونت مجرا و نهایت مرگ می شود در دستگاه گوارش اسهال ایجاد می کند . در جوجه ها یا موجب تلفات قبل از خروج تخم می شود و یا جوجه به دنیا آمده ضعیف و کوچک بوده , دچار اسهال شده و بزودی تلف می گردد .

تولك بی موقع:

در این حالت قناری خارج از فصل مربوط گرفتار تولك می شود. و این را نباید بعنوان یك بیماری تلقی كرد بلكه بروز ان در اثر عدم رعایت بعضی از شرایط زندگی قناری و یا از آثار و عواقب ابتلا به یك مرض دیگر است.
علت : در سه مورد میتواند تولك بی موقع بوجود آید:
۱-بی نظمی و اختلال در وضع نگهداری. از جمله میتوان به تغییرات شدید دمای محیط ، خاموش و روشن شدن چراغ اتاق قناری و یا تابش مستقیم نور بر روی قفس قناری در تمام طول شب و یا وجود سر و صداهای ناهنجار اشاره كرد.
۲-وجود تغذیه نامناسب و فاقد مواد پروتئینی و نشاسته و مواد معدنی در جیره غذایی پرنده.
3- و علت دیگر ابتلای قناری به تولك بی موقع پس از ابتلای آن به بیماری كنه .
درمان: در موارد ۱ و۲ با مناسب نمودن محیط و غنی كردن جیره غذایی پرنده و استفاده از مواد مغذی پس از مدت كوتاهی پرنده درمان خواهد شد. ولی چنانچه تولك از عوارض حمله كنه به قناری باشد باید توجه بیشتری به آن مبذول داشت زیرا قناری نیازمند تقویت و توجه بیشتری می باشد.
در كنار دانه های معمولی نیز باید روزانه از مخلوط : منداب+بلغور + دانه خشخاش و شاهدانه نیز استفاده كرد
استفاده از ظرف حمام برای قناری هر روز صبح. چنانچه قناری از استحمام خودداری نمود باید بوسیله پاشیدن آب او را وادار به استحمام كرد.

سالمونلوز (salmonellosis)

این بیماری در اثر تعداد زیادی از گونه های مختلف باکتری از جنس سالمونلا ایجاد می شود.اکثر گونه های این باکتری بین حیوانات مختلف و حتی انسان مشترک می باشند و درجات مختلف بیماری را ایجاد می کنند . این بیماری ممکن است از سه راه مختلف پرنده را مبتلا کند .
الف- آلودگی موجود در غذای مصرفی پرنده ( خصوصا تخم مرغ ) .
ب- آلودگی غذای پرنده با مدفوع جوندگان و یا فضولات پرندگان مبتلا .
ج- تماس مستقیم با پرنده تازه خریداری شده ای که یا درد وره کمون بیماری است و یا به صورت ناقل به ظاهر سالم میکروب را از خود دفع می کند .
به ندرت نیز انتقال بیماری از طریق دست انسانهای مبتلا به سالمونلا و یا گزش انگل های خارجی مانند کک ها اتفاق افتاده است . در این ارتباط نکته بهداشتی بسیار مهم این است که برخی از انواع سالمونلا در پرنده ایجاد بیماری نکرده و از طریق مدفوع به محیط خارج وارد گشته و در صورتی که با مواد غذایی مورد مصرف انسان تمای پیدا کند موجب مسمومیت های شدید غذایی تا حد مرگ می شود. علائم بیماری ناشی از اکثر سالمونلا های مختلف در انسان شامل عوارض گوارشی و مسمومیت غذایی می باشد بجز گونه های خاص سالمونلا که در انسان ایجاد بیماری تب روده ( حصبه ) می کند . در قناری بسته به گونه سالمونلای عامل بیماری , سن پرنده مبتلا و شرایط نگه داری , علائم درمانگاهی می تواند متفاوت باشد . اکثرا در جوجه قناری ها موجب مرگ و میر در روزهای اول بعد از خروج از تخم ویا حتی درون تخم و گاهی به هنگام خروج از تخم می شود معمولا هنگامی که قناری ماده به این بیماری مبتلا می شود , اکثر جوجه هایش ردون تخم از بین می روند و کمتر از%۲۰ درصد آنها سالم به دنیا خواهند آمد . جوجه های مبتلا یی که از تخم خارج شده اند , کوچک و ضعیف بوده و اکثر آنها دچار اسهال می باشند . در شکلهای دیگر بیماری که پرنده بعد از خروج از تخم مبتلا می شود , ممکن است عوارضی چون خمودگی - چرت زدن - اسهال - بی اشتها یی و پف کردن را از خود نشان دهد . همچنین چند ساعت قبل از مرگ دچار لرزش - تشنج و غش شده و بالاخره تلف می شود . درمان باید براساس کشت میکروبی و آنتی بیوگرام انجام شود تا موثرترین داروی ممکن بکار رود .

سرماخوردگی:

علایم: پف كردن ، لرز ، عطسه ، نفسهای تند و گاهی نیز یك قطعه سفید و شفاف از بینی پرنده سرازیر می شود. این بیماری در بعضی از قناریها با اسهال سفید نیز همراه است. این بیماری را نباید با آسم اشتباه كرد.
درمان : استفاده از غذاهای مقوی ، جلوگیری از كوران و تغییرات دما در محل نگهداری قناری بیمار.
یك قاشق مربا خوری از سولفات دومنیزی در نیم لیتر آب حل كرده و بجای آب تا مدت ۲۴ ساعت به قناری بدهید.
یك قاشق چایخوری روغن اكالیپتوس در یك فنجان آب جوش ریخته در جلوی سوراخ قفس نگهدارید بطوری كه پرنده از بخار متصاعد شده استنشاق نماید ولی این كار نباید زیاد باشد زیرا ممكن است موجب خفگی پرنده شود. پس از ۲۴ ساعت آب اشامیدنی مسهل دار پرنده را بردارید و بجای آن آب آشامیدنی كه در آن یك قرص ۵۰ میلیگرمی ترامایسین حل شده ، بگذارید.
غذای سبزی و پرتقال شیرین باید همه روزه به پرنده داده شود یعنی روزی دو بار صبح و بعد از ظهر تعویض شود تا از پلاسیدگی و ترشیدگی آن جلوگیری شود.

تشنج عضلات قناری:

گاه قناری به تشنج عضلات پا و گاهی نیز به تشنج عضلات معده مبتلا می شود.
علت : یك دلیل آن به محبوس بودن زیاد در قفس است كه البته زیاد مهم نبوده و زود گذر می باشد. علت دیگر ایستادن در روی چوب نشیمن مرطوب است .
درمان: در تشنج عضلات پا باید پای قناری را در آب نیم گرمی كه قدری به آن خردل اضافه شده است مالش داد و یكی دو قطره روغن زیتون نیز به دهان پرنده چكاند. در تشنج عضلات معده تنها راه علاج همان چكاندن چند قطره روغن زیتون به دهان قناری است.

پاستورلوز( pasteurellosis )

عامل ایجاد کننده آن باکتری پاستولامالتوسیدا می باشد . عامل بیماریزا می تواند از طریق دستگاه تنفسی جراحات جلدی وارد بدن شود و موجب بیماری گردد . این بیماری از جمله بیماری هایی است که بین پرندگان مختلف مشترک بوده و اکثر پرندگان به آن مبتلا می گردند . معمولا انتقال بیماری از طریق پرنده های ناقل به ظاهر سالم ویا جوندگان خصوصا موش رخ می دهد علائم بیماری بسته به میزان مقاومت پرنده و قدرت بیماریزایی میکروب می تواند متفاوت باشد . در شکل فوق حاد بیماری , پرنده بطور ناگهانی تلف می شود و از زمان کسل شدن پرنده تا تلف شدن او بیش از چند ساعت نمی گذرد و در طی این زمان پرنده چشمهایش را بسته - پف کرده و هیچ عکس العملی نسبت به محیط اطراف خود ندارد . حتی بعضی اوقات مرگ هنگام پرواز یا در حال غذا خوردن و در حالیکه پرنده به ظاهر سالم می باشد اتفاق می افتد . در اشکال خفیف تر بیماری عوارض تنفسی مثل ناله کردن خفیف و یا ریزش اشک و ترشحات از چشم وبینی مشاهده می شود . گاهی اسهال نیز وجود دارد .

پركندن :

علت: اصولا این كار در اثر وجود شپشه در بدن قناری بوجود می آید . اگر در بازرسی بدنی چنین چیزی در بدن پرنده یافت نشد مسلما قناری به خشكی پرها و عدم وجود چربی طبیعی لازم در آنها مبتلا شده است. كندن پر را نباید با آراستن پرها اشتباه كرد. آراستن و نظافت پرها در روز بیش از چند با اتفاق نمی افتد در حالی كه كندن پر در تمام مدت روز ادامه دارد.
درمان: برای درمان آن باید روغن گندم را به روی بیسكویت تخم مرغی كوبیده ، ریخته و همه روزه آن را به قناری داد. همچنین به غذای او مغز گندم خشك را هم اضافه نمایید و یكی دو هفته این برنامه غذایی را ادامه دهید تا كندن پرها متوقف شود. پرنده را نیز نباید در محیط خشك نگهداشت.

قطع آواز:

گاهی قناری در كمال سلامت آواز خود را قطع می كند. اگر این اتفاق در ماه های تابستان رخ دهد به این علت است كه قناری در حال تولك بوده و انرژی خود را صرف رفع این نقیصه می كند. در این مواقع چنانچه به قناری غذاهای مقوی داده شود خواند آواز در حالت تولك نیز ادامه خواهد داشت.
در حین دادن غذای مقوی باید سبزی و مخصوصا برگ قاصدك را فراموش نكرد. گاه گاهی هم قدری عسل به آب آشامیدنی قناری اضافه كرد. تخم بزرك هم روزی چند دانه به غذای روزانه او اضافه كرد. باید دقت كرد كه آب آشامیدنی پرنده تمییز و تازه باشد.
اگر آواز قناری در غیر از موقع تولك قطع شود حتما به خاطر وجود عیبی می باشد . در چنین مواقعی باید مدفوع پرنده را بررسی كرد تا مطمئن شد كه به بیماری خاصی مبتلا نباشد. از نزدیك به صدای تنفس او گوش داد تا اگر مبتلا به بیماری ریوی می باشد متوجه شویم. بدن او را نیز كاملا بررسی كنید. اگر در تمامی بررسیها هیچ نقص و ایرادی مشاهده نشد ادامه دستورات گفته شده حتما به ادامه آواز قناری كمك خواهد كرد.

بی اشتهایی:

بی اشتهایی مطلب مهمی نیست و اصولا به خاطر تغییر دانه و غذای روزانه قناری چنین اتفاقی رخ می دهد و پس از چند روزی نیز برطرف خواهد شد. در این مدت بهتر است برای چند روز به قناری دانه آواز داده شود.

پاهای فلس دار :

علت : این بیماری به دلیل عدم رعایت نظافت قفس قناری و غذای او می باشد . و در اثر آن انگلهای ذره بینی در مفصل انگشتان پرنده جمع شده و توده می گردند .
درمان : پاها و ساقهای فلس دار را به مدت ۵ دقیقه در آب نیم گرم نگاه دارید تا خوب خیس خورده سپس با ملایمت مالش داده و شست و شو دهید. پس از آن با پارچه مرطوب آن را خوب خشك نمایید و روی نقاط فلس دار وازلین یا روغن مخصوص این كار را بمالید. این كار باید تا رسیدن به نتیجه ادامه یابد.
اگر در حین شست و شوی پای قناری به وجود زخم یا نقطه قرمز شده برخوردید باید پس از شست و شو بر روی آن قدری روغن پبسیلین بمالید.

غده یا ورم جلدی :

ورم زیر جلدی در قناری به علت مسدود شدن یكی از روزنه های ترشحات طبیعی بدن اتفاق می افتد. این روزنه ها كه كارشان بیرون دادن بعضی از ترشحات طبیعی و داخلی بدن پرنده است گاهی بسته شده و ترشحات راهی به بیرون نخواهند یافت در نتیجه در زیر پوست پرنده جمع شده و بتدریج تراكم این ماده زیاد شده و تشكیل توموری را در بدن قناری میدهد.
درمان: همین كه تومور كاملا رشد كرده و بزرگ شد و پوست روی آن كشیده و نازك گردید موقع آن رسیده كه آنرا از زیر پوست درآورند. پوست نازك شده را با یك تیغ تیز و استریل شده بشكافید و ماده پنیری شكل داخل آن را بیرون بیاورید . سپس به سر یك چوب خلال دندان پنبه استریلی بپیچید و زخم ایجاد شده را با آب استریل با دقت بشویید. بعد از آن پرنده را در قفس و مكانی راحت و بی سر و صدا قرار دهید و اطراف قفس را با پارچه ای بپوشانید تا از جست و خیز و فعالیتهای اضافی پرنده جلوگیری شود.
نوع مطلب : بیماری های قناری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 13 آذر 1397 01:47 ب.ظ

Fantastic write ups. Thanks!
cialis generika in deutschland kaufen buy generic cialis buying cialis on internet online cialis cost of cialis per pill no prescription cialis cheap prices on cialis 10 mg enter site 20 mg cialis cost cialis et insomni cialis 20 mg best price
سه شنبه 13 آذر 1397 02:21 ق.ظ

Excellent content. Cheers!
wow look it cialis mexico the best site cialis tablets what is cialis cialis 20 mg best price purchasing cialis on the internet cialis generico in farmacia cialis en 24 hora online cialis buy cialis online preis cialis 20mg schweiz
دوشنبه 12 آذر 1397 02:02 ق.ظ

Amazing all kinds of helpful tips!
estudios de cialis genricos sialis calis cialis pas cher paris buy cialis online the best site cialis tablets acheter du cialis a geneve cialis rezeptfrei buy cialis cheap 10 mg low cost cialis 20mg
یکشنبه 11 آذر 1397 01:01 ب.ظ

Wow lots of great facts!
cialis pills discount cialis we choice cialis uk cialis daily dose generic cialis efficacit non 5 mg cialis generici comprar cialis navarr free cialis cialis cost buying cialis on internet
جمعه 9 آذر 1397 02:03 ب.ظ

You said this well!
generic cialis cialis generico en mexico cialis y deporte generic cialis at walmart generic cialis 20mg uk we choice cialis uk cialis side effects fast cialis online cialis cuantos mg hay generic cialis with dapoxetine
جمعه 9 آذر 1397 02:17 ق.ظ

You mentioned this well!
cialis canadian drugs cialis usa cost cialis 10mg prix pharmaci we recommend cialis best buy cialis generico lilly 5 mg cialis pharmacie en ligne recommended site cialis kanada cialis side effects dangers cialis generic cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:57 ب.ظ

Wow quite a lot of terrific information!
enter site very cheap cialis we recommend cialis best buy generic cialis pro cialis mit grapefruitsaft usa cialis online cialis pills buy cialis cheap 10 mg tesco price cialis what is cialis cialis daily dose generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:45 ق.ظ

This is nicely put! !
viagra or cialis get cheap cialis enter site very cheap cialis tadalafil 10 mg only here cialis pills cialis generic tadalafil buy cialis super kamagra safe dosage for cialis cialis generisches kanada cialis kaufen bankberweisung
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:17 ب.ظ

Regards, Loads of facts.

cialis 5 mg cialis mit grapefruitsaft rezeptfrei cialis apotheke cialis 20mg prix en pharmacie we use it cialis online store purchasing cialis on the internet only now cialis for sale in us cialis daily new zealand cialis canada on line cialis online
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:33 ب.ظ

Many thanks, I like it.
vardenafil 20mg levitra 20 mg levitra online vardenafil buy levitra 10mg levitra generic buy levitra levitra prices generic levitra levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 07:31 ق.ظ

You made your position very well!!
cialis 10 doctissimo tadalafilo cialis 5 mg buy cialis daily new zealand viagra vs cialis vs levitra rx cialis para comprar free cialis cialis pills price each we recommend cialis best buy cialis 20 mg cut in half
یکشنبه 8 مهر 1397 04:35 ق.ظ

Thanks. A lot of info.

cialis y deporte cialis for sale in europa generic cialis pill online side effects of cialis cialis online deutschland callus 40 mg cialis what if i take cialis 100 mg 30 tablet when will generic cialis be available cialis dosage
شنبه 7 مهر 1397 01:49 ق.ظ

You actually revealed that effectively!
cialis dosage recommendations order generic cialis online generic cialis with dapoxetine safe dosage for cialis sialis cialis 200 dollar savings card tadalafil tadalafil 20mg we choice cialis uk acquistare cialis internet
شنبه 31 شهریور 1397 06:19 ب.ظ

Many thanks, Loads of stuff!

canadian pharmaceuticals pharmacy near me canada pharmacies account canada viagra canadian pharmacies stendra canadian pharmacycanadian pharmacy canadian online pharmacies best canadian pharmacies online canadian pharmaceuticals companies buy viagrow
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:50 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
order a sample of cialis cialis coupon we like it cialis price cialis 20 mg cut in half buy cialis online cheapest cialis name brand cheap prezzo di cialis in bulgaria cialis bula cialis pills price each cialis purchasing
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:29 ق.ظ

This is nicely said. !
cialis bula recommended site cialis kanada cialis coupon cialis australia org what is cialis opinioni cialis generico low cost cialis 20mg prices for cialis 50mg can i take cialis and ecstasy cialis cost
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:13 ب.ظ

Appreciate it, Ample data!

canada medications buy canadian online pharmacies rated canadian pharmacys top rated canadian pharmacies online canada pharmacies canadian rx drugs for sale deep web canadian prescriptions online canadian pharmacies online prescriptions buy viagra 25mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:55 ق.ظ

Truly a good deal of terrific information.
buy real viagra online without prescription buy viagra 25mg how can i order viagra buy viagra uk no prescription sildenafil online uk how to buy viagra online buy generic viagra online without prescription buy a viagra online safest place to buy viagra sildenafil and viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:09 ب.ظ

Appreciate it! Numerous tips!

online cialis warnings for cialis generic cialis review uk cialis kamagra levitra cialis name brand cheap prezzo di cialis in bulgaria cialis cuantos mg hay cialis super acti generic cialis levitra cialis canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:55 ق.ظ

Fantastic write ups. Appreciate it.
cialis 20 mg cost cialis 5 mg schweiz cialis for sale brand cialis generic only here cialis pills cialis kaufen bankberweisung tadalafil 5mg click here take cialis best generic drugs cialis generic cialis pro
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:46 ق.ظ

Wow all kinds of terrific material.
viagra rx online cheap viagra tablets buy genuine viagra buying online viagra can i buy viagra online is it legal to buy viagra online buy levitra buy viagra online discount buy viagra cheap buy original viagra online
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:37 ب.ظ

Thank you! Valuable information!
dosagem ideal cialis cialis for sale cialis online nederland cialis 10 doctissimo safe site to buy cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis pills in singapore cialis tablets australia achat cialis en itali cialis rezeptfrei
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:47 ق.ظ

Thank you! I like it.
buying cialis on internet cialis qualitat cialis 5mg prix comprar cialis navarr miglior cialis generico cialis therapie buy cialis online cuanto cuesta cialis yaho we choice cialis pfizer india cialis kamagra levitra
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:07 ق.ظ

With thanks. I like it.
can i take cialis and ecstasy cialis lilly tadalafi fast cialis online generic cialis in vietnam canadian discount cialis generic cialis levitra buy online cialis 5mg fast cialis online cialis 10mg prix pharmaci cialis 20 mg effectiveness
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 06:33 ب.ظ
резинка для фитнеса zelart
резинки для фитнеса
купить набор резинок для фитнеса
эспандеры резинки киев
украина купить фитнес резинки ekostail
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:03 ب.ظ

Reliable write ups. Thanks a lot!
rezeptfrei cialis apotheke the best site cialis tablets we like it cialis soft gel low dose cialis blood pressure generic cialis at the pharmacy cialis prices in england india cialis 100mg cost cialis daily reviews canada discount drugs cialis price cialis per pill
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:39 ق.ظ

Amazing facts. Thanks a lot!
buy viagra jelly generic sildenafil uk i want to buy viagra online can you actually buy viagra online buy viagra safely sildenafil sildenafil buy herbal viagra buy viagra legally buy viagra uk no prescription where can i buy viagra pills
جمعه 17 فروردین 1397 10:33 ب.ظ

Thank you, An abundance of content.

cialis australia org cialis for daily use cialis price in bangalore where to buy cialis in ontario viagra cialis levitra how does cialis work where do you buy cialis precios cialis peru generic cialis soft gels cialis manufacturer coupon
جمعه 3 فروردین 1397 08:20 ب.ظ

You said it nicely..
walgreens price for cialis cialis billig cialis italia gratis low dose cialis blood pressure buy cialis uk no prescription compare prices cialis uk cialis en mexico precio cialis great britain cialis taglich achat cialis en suisse
سه شنبه 4 مهر 1396 11:10 ب.ظ
If you are going for finest contents like I do, only go to see this web page all
the time as it offers feature contents, thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

باسلام خدمت قناری دوستان عزیز ،مجید قاسمی33 سال دارم از شهر مقدس قم، امیدوارم از مطالب این وبلاگ لذت ببرید.
شماره تماس جهت خرید قناری:09121512193

مدیر وبلاگ : مجید قاسمی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
امسال برای شما سال خوبی از لحاظ جوجه کشی تا به این لحظه بود؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

استخاره آنلاین با قرآن کریم

[cb:blog_contact_href]
یاس تم

قالب وبلاگ رتبه ی گوگل
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید